Leczenie kanałowe

Znieczulenie lub narkoza

Leczenie kanałowe – szybki ratunek dla zębów w potrzebie

Zadaniem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba, który został uszkodzony na tyle, że dotarła do jego wnętrza infekcja. Wówczas, aby zapobiec dalszemu postępowaniu procesu zapalnego i utrzymaniu zęba w jamie ustnej, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe nazywane jest endodoncją.

Spis treści

Dostępne usługi z zakresu leczenia kanałowego
w DM Dentalceramic Dąbrowa Górnicza

Leczenie kanałowe

Zabiegi reendodoncji

Usunięcie złamanego narzędzia

Perforacja i udrażnianie

Zdjęcia RTG

Znieczulenie lub narkoza

Leczenie kanałowe – endodoncja

Leczenie kanałowe to jedne z częściej stosowanych usług stomatologicznych, które może uratować zęby, które zostały dotknięte poważnymi infekcjami i stanami zapalnymi. Wśród lekarzy stomatologów częściej używana jest nazwa endodoncja. Jeśli odczuwasz silny ból zęba, nadwrażliwość na ciepło lub zimno, lub zauważasz obrzęk dziąseł, leczenie kanałowe może być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie. Jest to skuteczna metoda, która pozwala na zachowanie naturalnego zęba, unikając konieczności jego ekstrakcji. W naszym gabinecie stomatologicznym specjalizujemy się w leczeniu kanałowym, wykorzystując najnowocześniejsze techniki i zaawansowane technologie. Nasz doświadczony zespół stomatologów zapewnia profesjonalne i bezbolesne procedury, aby przywrócić zdrowie Twoich zębów i ulżyć Ci w bólu.

W DM dentalceramic leczenie kanałowe wykonujemy do dwudziestokrotnego powiększenia za pomocą mikroskopu stomatologicznego, który pozwala na idealną precyzję niemożliwą bez odpowiednio uzbrojonego oka endodonty. Po zakończeniu leczenia system kanałów jest trwale wypełniony specjalnym materiałem (ciepła gutaperka).

Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba (usunięcie zęba) jest krokiem nieodwracalnym i generuje wysokie koszty związane z rekonstrukcją brakującego zęba 
za pomocą mostu lub implantu zębowego.
W obliczu dylematu: usunąć czy leczyć, zachęcamy
do skorzystania z jedynej szansy zachowania zęba w całości i podjęcia leczenia endodontycznego.

Jak przebiega proces leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest pod znieczuleniem lub w narkozie, aby pacjent nie odczuł bólu. Pierwszym etapem leczenia jest usunięcie zepsutej tkanki zęba oraz bakterii, które się w niej znajdują. Następnie lekarz stomatolog (endodnta) wypełnia kanały korzeniowe w zębie specjalnym materiałem, który uniemożliwia ponowny rozwój bakterii i stanu zapalnego.

W DM dentalceramic leczenie kanałowe wykonujemy do dwudziestokrotnego powiększenia za pomocą mikroskopu stomatologicznego, który pozwala na idealną precyzję niemożliwą bez odpowiednio uzbrojonego oka endodonty. Po zakończeniu leczenia system kanałów jest trwale wypełniony specjalnym materiałem (ciepła gutaperka).

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Wiele osób obawia się leczenia kanałowego ze względu na ból, który związany jest z znieczuleniem. Jednak dzięki nowoczesnym metodom i specjalistycznym narzędziom stomatologicznym, zabieg jest przeprowadzany w sposób nieinwazyjny i niezwykle precyzyjny. W trakcie leczenia kanałowego zęby są otoczone gumką separacyjną, co zapobiega przedostawaniu się bakterii do jamy ustnej. Pacjent wybiera z jakiej formy znieczulenia skorzysta. W DM Dentalceramic przeprowadzamy leczenie kanałowe w znieczuleniu tradycyjnym lub narkozie. Niezależnie od wybory formy znieczulenia zabieg jest bezbolesny i nie należy się go obawiać.

Pacjent podczas zabiegu leczenia kanałowego. Najlepsze efekty osiąga się wykonując endodoncję z pomocą specjalistycznego mikroskopu stomatologicznego.

Dlaczego warto skorzystać z leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba i jego funkcji w jamie ustnej, dzięki czemu nie trzeba decydować się na usuwanie zęba. Jest to szczególnie ważne w przypadku zębów przednich, które są ważne dla estetyki uśmiechu, ale również dla układu żucia i mowy. Usunięcie zęba może prowadzić do przesunięcia innych zębów, a w konsekwencji – zaburzenia układu żucia i trudności z mową.

Oto kilka powodów, dlaczego warto skorzystać z leczenia kanałowego:

Ocalenie naturalnego zęba

Leczenie kanałowe daje szansę na uratowanie zęba, który został dotknięty poważnymi infekcjami lub stanami zapalnymi. Zamiast usuwać ząb, stomatolog może usunąć martwe lub uszkodzone tkanki wewnątrz zęba, oczyszczając kanały korzeniowe i zabezpieczając je przed dalszym rozwojem infekcji. Dzięki temu można zachować naturalny ząb, co ma istotne znaczenie dla funkcji żucia i estetyki.

Utrzymanie harmonii w jamie ustneJ

Brak jednego zęba może wpływać na układ zgryzu i równowagę w jamie ustnej. Leczenie kanałowe pozwala uniknąć konieczności ekstrakcji zęba i tym samym utrzymać harmonię w układzie zębowym.

Uniknięcie dalszych powikłań

Infekcja wewnątrz zęba, która nie zostanie leczona, może rozprzestrzeniać się na inne obszary jamy ustnej, powodując poważne powikłania. Leczenie kanałowe usuwa źródło infekcji i zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii, co pomaga uniknąć dalszych problemów zdrowotnych.

Redukcja bólu i dyskomfortu

Infekcje wewnątrz zęba często powodują silny ból i dyskomfort. Leczenie kanałowe eliminuje źródło bólu, przynosząc ulgę pacjentowi i przywracając komfort podczas żucia i mówienia.

Estetyka uśmiechu

Leczenie kanałowe umożliwia zachowanie naturalnego kształtu i koloru zęba. Dzięki temu uśmiech pacjenta pozostaje estetyczny i naturalny.

Długotrwałe efekty:

Przeprowadzone leczenie kanałowe, po odpowiedniej rekonstrukcji zęba, może przetrwać przez wiele lat, zapewniając długotrwałe efekty i funkcjonalność.

Konsekwencje wynikające z pozostawienia nieleczonego kanałowo zęba

 • ząb jest przyczyną dolegliwości bólowych,
 • należy go usunąć, ponieważ jest niekorzystnym
  dla całego organizmu ogniskiem zapalnym, 
  w wyniku czego może dochodzić do powstania ropni, zmian okołowierzchołkowych, problemów kardiologicznych, nefrologicznych, okulistycznych
  i wielu innych,
 • koszty związane z odtworzeniem brakującego zęba przewyższają koszt leczenia,
 • wykonanie mostu jest działaniem o wiele bardziej inwazyjnym w porównaniu z leczeniem i w wielu przypadkach trzeba poświęcić sąsiednie zęby
  w celu uzyskania filarów służących 
  do osadzenia mostu.

Cennik usług leczenia kanałowego (endodoncji)

Leczenie kanałowe 1 kanał
(w tym RTG i znieczulenie opracowanie wypełnień i kanału)

1 kanał 700 zł (+200 zł wypełnienie)

Leczenie kanałowe 2 kanały
(w tym RTG i znieczulenie opracowanie wypełnień i kanału)

2 kanały 800 zł (+250 zł wypełnienie)

Leczenie kanałowe 3 kanały
(w tym RTG i znieczulenie opracowanie wypełnień i kanału)

3 kanały 1100 zł (+250 zł wypełnienie)

Leczenie kanałowe 4 kanały
(w tym RTG i znieczulenie opracowanie wypełnień i kanału)

4 kanały 1200 zł (+250 zł wypełnienie)

Reendodoncja 1 kanał

1 kanał 800 zł (+200 zł wypełnienie)

Reendodoncja 2 kanały

2 kanały 1000 zł (+250 zł wypełnienie)

Reendodoncja 3 kanały

3 kanały 1300 zł (+250 zł wypełnienie)

Reendodoncja 4 kanały

4 kanały 1600 zł (+250 zł wypełnienie)

Udrażnianie

100 zł – 300 zł

Perforacja

od 200 zł

Usunięcie złamanego narzędzia

od 500 zł

Usunięcie wkładu

od 200 zł do 400 zł

Diagnostyka obrazowa w stomatologii
to klucz do precyzyjnej diagnozy

Spis treści