Protetyka stomatologiczna

umiejętności i technologia

Protetyka stomatologiczna kopiuje naturę i przywraca piękny uśmiech

Protetyka stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się przywracaniem funkcji i estetyki zębów. Brak zębów lub ich uszkodzenie to problem, który dotyka wiele osób i wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na zdrowie całego organizmu. W takiej sytuacji, protetyka stomatologiczna oferuje szereg rozwiązań, które pozwalają na powrót do zdrowych i pięknych zębów oraz poprawienie jakości życia.

Spis treści

Dostępne usługi protetyki stomatologicznej
w DM Dentalceramic Dąbrowa Górnicza

Szyna relaksacyjna

Proteza akrylowa osiadająca

Proteza szkieletowa i kombinowana

Korona tymczasowa

Korona porcelanowa na metalu

Korona porcelanowa na cyrkonie

Korona teleskopowa

Ściągnięcie korony

Zatrzask zasuwa

Wkład Richmonda

Proteza częściowa do 5 zębów

Onlay Inlay i Overlay

Licówka porcelanowa

Implanty zębowe (śruba, korona)

Konsultacja u protetyka stomatologicznego

Wizyta u protetyka stomatologicznego zazwyczaj zaczyna się od konsultacji, podczas której protetyk określa indywidualne potrzeby pacjenta i proponuje najlepsze rozwiązania. Następnie, protetyk zajmuje się projektowaniem protezy, a następnie produkcją i dostosowaniem jej do jamy ustnej pacjenta. Warto pamiętać, że każda proteza jest wykonywana indywidualnie, co pozwala na uzyskanie najlepszego efektu.

Z każdym pacjentem pracujemy indywidualnie. Dużo czasu poświęcamy na wybór odpowiedniego modelu zębów. Podczas próby protez woskowych korekty do pierwotnej propozycji ustawienia zębów wnosimy do momentu, aż pacjent jest zadowolony z efektu. Wówczas dopiero przechodzimy
do wykonania gotowej pracy. Kształty zębów oparte na tradycyjnym podziale według Lee, Baltersa czy Wilda są bardzo istotne, jednak dowolność w doborze kształtu, koloru i wielkości zębów trzecich oraz spełnienie oczekiwań, a często marzeń naszych pacjentów to dla nas priorytet.

 

Cyfrowa protetyka stomatologiczna
na dobre zagościła w DM Dentalceramic

W dzisiejszych czasach, protetyka stomatologiczna wykorzystuje najnowsze technologie, takie jak komputery do projektowania i produkcji protez, frezarki, specjalistyczne programy komputerowe. Dzięki temu, protezy są bardziej precyzyjne, wygodniejsze użytkowaniu i bardziej estetyczne. Wszystkie rekonstrukcje protetyczne to kopiowanie natury, dlatego drogą do osiągnięcia najlepszego efektu są nasze umiejętności, precyzja i pomoc technologiczna. Laboratorium wyposażone jest w system CAD/CAM,
czyli skaner i frezarkę z najnowszym oprogramowaniem, które pozwala przenieść modele po wycisku do cyfrowego świata. Szybkość skanowania, dokładność do jednego mikrona, odpowiednia rozdzielczość kamer (czyli jeszcze więcej rejestrowanych detali), skanowanie całego zgryzu pozwala osiągać niesamowite efekty.

Bardzo duża powierzchnia skanowania obejmuje całe łuki zębowe ze wszystkimi detalami, a precyzyjne sterowanie osi pozwala na dokładne wyfrezowanie zeskanowanego obiektu. Dzięki temu rekonstrukcja
protetyczna jest wykonana bezbłędnie – dotyczy to zwłaszcza szczelności koron i mostów. Taka rekonstrukcja nie wymaga żadnych korekt podczas ufiksowywania. Z pomocą przychodzi pięcio-osiowa frezarka laboratoryjna. Frezarka  przeznaczona jest do obróbki materiałów używanych w protetyce stomatologicznej, w szczególności tlenku cyrkonu. Frezuje korony, mosty oraz znacznie bardziej skomplikowane kształty geometryczne, np. łączniki implantów. Ten wielozadaniowy, dynamiczny system pozwala nam zabezpieczyć pacjenta w uzupełnienia tymczasowe podczas jednej wizyty. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla pacjentów aktywnych zawodowo.

Jeśli cierpisz z powodu braku zębów lub ich uszkodzeń, skorzystaj z usług protetyki stomatologicznej.
Dzięki protetyce, będziesz miał możliwość odzyskania zdrowych i pięknych zębów.

Najczęściej stosowane, nowoczesne techniki protetyki stomatologiczne w Dąbrowie Górniczej?

Korony

Korony to stałe uzupełnienie protetyczne, które jest mocowane na filar zęba lub wszczepionego implantu. Pełnią funkcję odbudowującą utracony lub zniszczony ząb. Prawidłowo wykonana odbudowa nie powinna się różnić od pozostałych zębów, włączając w to nawet trudną kolorystykę (przebarwienia) lub mikropęknięcia szkliwa. Mapa kolorów na zębie jest niepowtarzalna 
u każdego z nas, jednak wprawna ręka technika dentystycznego jest w stanie odtworzyć najbardziej skomplikowaną charakteryzację. Korony wykonujemy z cyrkonu oraz najwyższej klasy stopów dentystycznych, minimalizując wystąpienie zjawisk korozyjnych.

Mosty

Mosty protetyczne to połączenie kilku koron z przęsłem w miejscu brakującego zęba lub kilku zębów. Mosty są uzupełnieniem stałym i tak jak korony mocuje się na filarach zębów lub implantów. Szczególnie lubiane przez pacjentów ze względu na stałe ufiksowanie (bez wyciągania) oraz wysoką kosmetykę bez dodatkowych elementów, takich jak klamry czy inne rodzaje utrzymania prac ruchomych (wyciąganych).

Licówki

Licówki porcelanowe są uzupełnieniem protetycznym złożonym z cienkiej płyty ceramicznej licującej przednie powierzchnie zębów w celach estetycznych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób mających przebarwienia na zębach powstałe w wyniku stosowania leków w dzieciństwie bądź wad rozwojowych szkliwa. Za pomocą licówki można skorygować kształt zębów (wydłużyć czy skrócić) lub zamknąć przerwę między zębami (diastemę).

Korzystanie z usług protetyki stomatologicznej ma wiele zalet. Przede wszystkim, umożliwia powrót do zdrowych i pięknych zębów oraz poprawienie jakości życia. Protetyka stomatologiczna pozwala na przywrócenie zdolności do jedzenia, mówienia i uśmiechania się bez kompleksów.

Rodzaje protez zębowych stosowanych
w protetyce stomatologicznej

Protetyka stomatologiczna stosuje różnego rodzaju protezy, w zależności od potrzeb pacjenta. W naszym gabinecie najczęściej wykorzystujemy poniższe protezy protetyczne.

Protezy oparte na implantach

Protezy na implantach stosuje się najczęściej na całkowitym bezzębiu. Można je osadzać na kilku implantach w żuchwie lub szczęce. Różnorodność systemów zatrzaskowych (od kulowych różnej wielkości po lokatory wysokie, niskie o różnej średnicy) pozwala na odpowiedni dobór dostosowany ściśle do warunków anatomicznych pacjenta. Komfort funkcjonowania w protezie można poprawić jedynie poprzez jej stabilizację.

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe – właściwe odtworzenie funkcji żucia oraz fonetyki to klucz do sukcesu. W laboratorium DM Dentalceramic w Dąbrowie Górniczej protezy akrylowe wykonujemy w systemie PremEco Line według K.H Korhola. Dzięki tej nowatorskiej technice możliwe jest wierne odwzorowanie natury. Struktura powierzchni wraz z liniami ust uzyskuje naturalne załamanie światła, a trójwymiarowość zębów Integral, Vita i najnowszych Ref-Line pozwala na doskonałe dopasowanie kształtu i koloru do owalu i rysów twarzy. Akryl, z którego wykonujemy protezy, ma specjalną odporność na ścieranie (Organic Modified Polymer-Network), na temperaturę oraz jest przyjazny
dla tkanek.

Nowoczesna metoda ALL ON 4

Innowacyjną metodą odbudowy na implantach jest metoda All on 4. W obydwu przypadkach pracujemy na całkowitym bezzębiu, jednak ta metoda przeznaczona jest do bezzębia z zanikiem kości wyrostka zębowego. Protezę można osadzić na czterech implantach, rekonstruując wyrostek zębowy z imitacją dziąsła. Może być przykręcana na stałe lub na zatrzaskach. System CAD/CAM umożliwia zeskanowanie tymczasowego uzupełnienia podczas wizyty, następnie pacjent oczekuje na finalną pracę przez trzy miesiące (w żuchwie) i sześć miesięcy (w szczęce). Nie stanowi to jednak żadnego problemu, gdyż pacjent może normalnie funkcjonować i przyzwyczajać się do nowych warunków kosmetycznych i zgryzowych.

 

Cennik wybranych usług protetyki stomatologicznej
w Dąbrowie Górniczej

Proteza szkieletowa

3000 zł

Proteza akrylowa osiadająca całkowita

1800 zł

Proteza akrylowa osiadająca do 5 zębów

1000 zł

Proteza kombinowana (do 2 zatrzasków w protezie)

3500 zł  

Proteza kombinowana (kolejny zatrzask w protezie powyżej dwóch)

100 zł

Korona na implancie

od 2300 zł

Szyna relaksacyjna

550 zł

Korona tymczasowa

150 zł, CAD/CAM – 300 zł

Korona porcelanowa na metalu (przody indywidualna charakteryzacja, CAD/CAM)

1300 zł

Korona porcelanowa na cyrkonie (indywidualna charakteryzacja)

2000 zł

Korona teleskopowa

1500 zł

Wkład Richmonda

1200 zł

Zatrzask, zasuwa

1200 zł

Onlay Inlay kompozytowy

500 zł

Onlay Inlay pełnoceramiczny

1000 zł

Licówka porcelanowa

2000 zł

Podścielenie protezy

450 zł

Dostawienie 1 zęba do protezy

(każdy następny 100 zł) 200 zł

Sklejenie protezy

od 150 zł

Proteza na implantach

3000 zł

Wymiana matrycy w protezie

120 zł

Zęby REF-LINE

700 zł

Stomatologia dziecięca. Profilaktyka i troska
o zdrowie jamy ustnej najmłodszych pacjentów

Spis treści